Dowiedz się czym różnią się różne typy wyłączników oraz jak zabudować łącznik do stopnia ochrony IP44.

 1. Rodzaje łączników
 2. Jak zabudować łącznik do stopnia IP44
 3. Jak zamontować łącznik
 4. Co zrobić jeżeli żarówka mruga

Rodzaje łączników

Większość rodzajów łączników występuje w wersji z podświetleniem lub bez podświetlenia. Kolor podświetlenia zależy od koloru łącznika oraz serii produktów. Zazwyczaj łączniki białe i ecru posiadają podświetlenie w kolorze pomarańczowym, a pozostałe kolory w kolorze niebieskim. W opisie każdego łącznika jest podana informacja o kolorze podświetlenia. Kolor podświetlenia można zmienić dokupując osobno moduł podświetlenia, które dostępne są w akcesoriach i występują w kolorach: białym, zielonym, czerwonym, pomarańczowym i niebieskim.

pojedynczyŁącznik jednobiegunowy

Standardowy wyłącznik pojedynczy wyposażony w jeden klawisz umożliwiający załączanie i wyłączanie w obrębie jednego obwodu. Stosowany w pomieszczeniach jako przełącznik oświetlenia.

podwojnyŁącznik podwójny, świecznikowy

Łącznik wyposażony w dwa klawisze, umożliwiający łączenie dwóch niezależnych obwodów oświetleniowych ze wspólnego (jednego) zasilania. Używany najczęściej do załączania żyrandoli (podzielonych na dwie strefy).

schodowyŁącznik schodowy

Łącznik, który w parze z drugim łącznikiem schodowym pozwala sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc. Przełączenie jednego z pary powoduje zmianę stanu obwodu (otwarty/zamknięty) na stan przeciwny. Używany na klatkach schodowych lub korytarzach np. można włączyć światło na parterze i wyłączyć je na wyższym piętrze.

krzyzowyŁącznik krzyżowy

Łącznik umieszczany zawsze pomiędzy łączniki schodowe, tam gdzie zachodzi potrzeba sterowania oświetleniem z trzech lub więcej miejsc. Do zastosowania np. na półpiętrze.

swiatłoŁącznik zwierny "światło"

Łącznik działa jako przycisk zwierny odbijający. W połączeniu z automatem schodowym może służyć do załączania światła na klatkach schodowych.

dzwnekŁącznik zwierny "dzwonek"

Łącznik działa jako przycisk zwierny, odbijający. Służy do załączania dzwonka, gongu.

żaluzjowyŁącznik żaluzjowy

Łącznik wyposażony w dwa przyciski. Stosowany do żaluzji (podnoszenie/opuszczanie). Podnoszenie lub opuszczanie żaluzji następuje poprzez przytrzymanie przycisku. Pozwala na łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów, ale uniemożliwia łączenie ich jednocześnie.

zaluzjowy Łącznik żaluzjowy z blokadą mechaniczną

Łącznik żaluzjowy z blokadą mechaniczną posiada dwa klawisze. Stosowany do żaluzji (podnoszenie/opuszczanie). Podnoszenie lub opuszczanie żaluzji następuje poprzez przełączenie klawisza (nie odbija). Pozwala na łączenie w obrębie dwóch oddzielnych obwodów, ale uniemożliwia łączenie ich jednocześnie.

podwojnyŁącznik schodowy+jednobiegunowy

Połączenie łącznika jednobiegunowego i schodowego. Łącznik posiadający dwa klawisze: jeden działający jak łącznik jednobiegunowy, a drugi jak łącznik schodowy. Może służyć do łączenia dwóch oddzielnych obwodów.

podwojnyŁącznik podwójny schodowy

Dwa oddzielne łączniki schodowe umieszczone w jednym module. Jeden łącznik zamiast dwóch zajmuje mniej miejsca. Do zastosowania np. na półpiętrze skąd poszczególnym klawiszem włącza/wyłącza się oświetlenie w górnej lub dolnej części schodów.

potrojnyŁącznik potrójny

Łącznik wyposażony w trzy klawisze, umożliwiający łączenie trzech niezależnych obwodów. Używany najczęściej do załączania żyrandoli (podzielonych na 3 strefy).

podwojnyŁącznik podwójny zwierny

Łącznik wyposażony w dwa klawisze, działające jako dwa niezależne przyciski zwierne, odbijające. Służy do łączenia dwóch niezależnych obwodów.

dwubiegunowyŁącznik dwubiegunowy

Łącznik posiadający jeden klawisz. Załącza lub rozłącza jednocześnie dwa bieguny. Wykorzystywany do obsługi silników elektrycznych np. w wentylatorach.

Jak zabudować łącznik do stopnia IP-44

Wyłączniki z serii Kier, Karo, Sonata, As, Impresja i Gazela można zabudować do stopnia podwyższonej ochrony na wilgoć IP-44, dzięki czemu wyłączniki można montować w miejscach narażonych na podwyższoną wilgotność powietrza np. w łazience, garażu itp. W tym celu należy nabyć odpowiedni zestaw uszczelniający pasujący do wybranej serii. W skład zestawu wchodzą:

 1. Uszczelka modułu - 1szt.
 2. Uszczelka gumowa - 1 szt.
 3. Wkręt montażowy - 2 szt.

Montaż należy przeprowadzać przy wyłączonych bezpiecznikach instalacji elektrycznej.

 1. Zdjąć klawisz (klawisze) łącznika podważając go lekko śrubokrętem (poz. 1).
 2. Zdjąć pokrywę mocującą (poz. 3) podważając zaczepy znajdujące się po bokach pokrywy. W ten sposób ramka zewnętrzna (poz. 4) zostaje oddzielona od modułu łącznika (poz. 6).
 3. Wykręcić wkręty puszki podtynkowej (poz. 9) o ile takie występują.
 4. Włożyć uszczelkę modułu (poz. 7) do puszki przekładając przez jej środek przewody instalacji elektrycznej.
 5. Podłączyć przewody instalacji do modułu łącznika poprzez wciśnięcie ich do odpowiednich zacisków.
 6. Włożyć moduł łącznika do puszki zwracając uwagę, aby mostek modułu dobrze przylegał do uszczelki.
 7. Przykręcić za pomocą wkrętów moduł łącznika do puszki. Jeżeli puszka nie była standardowo wyposażona we wkręty, montażu modułu należy dokonać za pomocą pazurków rozporowych.
 8. Sprawdzić ponownie prawidłowe ułożenie przewodów w puszce (czy np. przewody nie zostały przypadkowo nacięte przez pazurki).
 9. Ułożyć w ramce zewnętrznej (poz. 4) (z tyłu ramki) uszczelkę gumową (poz. 5), a następnie przyłożyć ją do modułu łącznika. Ułożenie ramki jest poprawne, jeżeli całkowicie przylega ona do ściany.
 10. Przytrzymując jedną ręką ramkę wewnętrzną (poz. 4) na module łącznika, drugą ręką wcisnąć pokrywę mocującą (poz. 3) do ramki.
 11. Przykręcić ramkę i pokrywę mocującą do modułu używając do tego celu wkrętów (poz. 2) będących na wyposażeniu zespołu uszczelniającego.
 12. Założyć klawisz (klawisze) łącznika (poz. 1).
 13. Włączyć bezpieczniki i przeprowadzić próbę działania łącznika.

Uwaga: Ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym instalowanie powinna wykonywać osoba o odpowiednich kwalifikacjach.

Jak zamontować łącznik?

Łączniki firmy Ospel są bardzo łatwe w montażu. Część z nich posiada zaciski bezgwintowe - gdzie przewód montowany jest tylko poprzez jego wciśnięcie do zacisku, a część gwintowe - poprzez jego przykręcenie.

Poniżej prezentujemy film instruktażowy przedstawiający montaż łącznika na przykładzie łącznika podwójnego z serii Sonata. Montaż łączników z innych serii odbywa się analogicznie.

zestaw uszczelniający

Co zrobić jeżeli żarówka mruga?

Stosowanie żarówek energooszczędnych lub LED z jednoczesnym wykorzystaniem łączników z podświetleniem, powoduje czasami pojawienie się zjawiska migania (rozbłysków).

Aby wyeliminować ten niekorzystny efekt należy zastosować kondensator, który równocześnie przyczynia się do wydłużenia żywotności naszej żarówki.

Kondensator podłączamy równolegle do kostki przyłączeniowej oprawy oświetleniowej.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.