Sprawdź czym różnią się typy czujników ruchu i regulatorów temperatury.
Sterowanie czujnikiem ruchu
Sterowanie czujnikiem odbywa się poprzez naciskanie przycisku znajdującego się w lewym dolnym rogu pokrywy zewnętrznej oznaczonego MODE/ON/OFF. Istnieje możliwość ustawienia jednego z pięciu trybów pracy:
- OFF – tryb wyłączony (czujnik całkowicie wyłączony). Dioda przekaźnika (przy piktogramie żarówki) świeci na zielono.
- ON – tryb włączony (czujnik włącza oświetlenie na stałe – pełni funkcję łącznika jednobiegunowego) dioda przekaźnika (przy piktogramie żarówki) świeci na czerwono
- RUCH - DZIEŃ - tryb, w którym włączenie oświetlenia następuje w chwili kiedy czujnik wykryje ruch niezależnie od stopnia natężenia światła w pomieszczeniu w którym zainstalowany jest czujnik (dzień lub noc). Dioda trybu „ruch” (przy piktogramie słoneczka) zapala się na kolor czerwony. Dioda „przekaźnika” (przy piktogramie żarówki) świeci kolorem zielonym jeżeli oświetlenie jest wyłączone lub na czerwono jeżeli oświetlenie jest załączone.
- RUCH - NOC – tryb, w którym włączanie oświetlenia następuje w chwili wykrycia ruchu przez czujnik, ale tylko w przypadku gdy natężenia światła w pomieszczeniu w którym zainstalowany jest czujnik spada poniżej określonego poziomu. Poziom ten definiuje użytkownik poprzez przekręcania pokrętła regulacyjnego (opisanego jako LUX ) znajdującego się na module sterowania pod pokrywą zewnętrzną czujnika z lewej strony. Zakres regulacji mieści się w granicach od 0 do 1000 lux. Podczas tego trybu dioda „ruch – noc” (przy piktogramie księżyca) świeci się na czerwono, natomiast dioda przekaźnika (przy piktogramie żarówki) świeci się na zielono jeżeli oświetlenie jest wyłączone lub na czerwono jeżeli oświetlenie jest załączone.
- RANDOM - tryb symulacji obecności – jest formą zabezpieczenia pomieszczenia przed włamaniem podczas długotrwałej nieobecności użytkownika. Po zapadnięciu zmierzchu czujnik w losowo wybranym czasie w zakresie od 10 do 60 min włączy oświetlenie na ustawiony przez użytkownika czas, pomnożony przez losowy mnożnika z zakresu 1÷3. Regulacji nastawy czasu dokonuje się za pomocą pokrętła (opisanego jako TIME) umieszczonego na module sterowania pod pokrywą zewnętrzną z prawej strony. Zakres regulacji mieści się w granicach 3s÷5min. Podczas tego trybu 2 diody (przy piktogramach słoneczka i księżyca) migają na przemian kolorem czerwonym.
Funkcja blokady przycisku sterowania
W przypadku zainstalowania wyrobu w obiekcie publicznym (np. hotel), administrator budynku często nie życzy sobie aby przypadkowe osoby dysponowały możliwością zmiany nastawy trybu pracy czujnika ruchu. Należy wówczas skorzystać z funkcji blokady przycisku sterowania. Inicjujemy ją naciskając i przytrzymując powyższy przycisk przez ok. 10s. W trakcie tej nastawy czujnik nie będzie reagował na krótkotrwałem naciskanie przycisku. Odwołanie funkcji blokady realizujemy również poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku przez ok. 10s.
Jak zamontować elektroniczny czujnik ruchu?
Montaż należy przeprowadzać przy wyłączonych bezpiecznikach instalacji elektrycznej.
- Zdemontować pokrywę zewnętrzną naciskając płaskim wkrętakiem zaczepy na bocznych ściankach pokrywy.
- Odkręcić wkręty montażowe znajdujące się w dwóch narożnikach obudowy.
- Wyciągnąć moduł sterowania oraz ramkę zewnętrzną z modułu zasilacza łącznika.
- Podłączyć przewody instalacyjne do modułu zasilacza wg jednego z zamieszczonych schematów.
- Zamocować w puszce moduł zasilacza łącznika.
- Ułożyć na metalowym mostku ramkę zewnętrzną i lekko naciskając wcisnąć moduł sterowania do modułu zasilacza.
- Zakręcić wkręty montażowe.
- Dokonać za pomocą pokręteł regulacyjnych nastawy czasu załączenia przekaźnika oraz natężenia światła zadziałania czujnika zmierzchowego.
- Założyć pokrywę upewniając się o należytym zatrzaśnięciu zaczepów.
- Włączyć bezpieczniki i przeprowadzić próbę działania.
UWAGA: Ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym instalację powinna przeprowadzać osoba o odpowiednich kwalifikacjach.
Jak działa regulator temperatury?
Regulatory temperatury dostępne są w dwóch wariantach: z czujnikiem podpodłogowym i czujnikiem napowietrznym. Regulator z czujnikiem podpodłogowym jest przeznaczony do regulacji temperatury w pomieszczeniu, w którym zastosowano elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe. Jest w standardzie wyposażony w podpodłogowy czujnik temperatury. Regulator z czujnikiem napowietrznym jest przeznaczony do regulacji temperatury w pomieszczeniu, w którym zastosowano dowolny typ ogrzewania (podpodłogowe, grzejnikowe).
Dodatkowe funkcje:
- Funkcja utrzymywania minimalnej temperatury w pomieszczeniu. Pomimo tego, że regulator jest wyłączony (tryb OFF) np. podczas dłuższej nieobecności domowników, nadal dokonuje on pomiaru temperatury w pomieszczeniu, a w przypadku kiedy spadnie ona poniżej temperatury minimalnej równej 5°C załącza ogrzewanie.
- Sygnalizacja uszkodzenia lub odłączenia czujnika temperatury. Jeżeli dioda sygnalizacyjna zaczyna świecić światłem pulsującym z częstotliwością f = 10/s oznacza to, że nastąpiło zwarcie pomiędzy dwoma przewodami czujnika. Jeżeli częstotliwość pulsowania diody wynosi f = 1/s oznacza to, że nastąpiło odłączenie jednego z przewodów czujnika od zacisku instalacyjnego (dotyczy regulatora z czujnikiem podpodłogowym).
Uwaga: W przypadku:
- wyłączonego regulatora – dioda sygnalizacyjna nie świeci
- wyłączonego regulatora, który nie załączył ogrzewania dioda świeci na kolor zielony
- wyłączonego regulatora, który załączył ogrzewanie dioda świeci na kolor czerwony