Dowiedz się jakie występują gniazda elektryczne i które powinieneś wybrać.

Wybór gniazda

W większości seriach gniazda elektryczne występują w wersjach pojedynczych i podwójnych. Dodatkowo gniazda podwójne występują w dwóch odmianach: do montażu w ramki lub kompletne. Gniazda podwójne do montażu w ramki przeznaczone są do montażu w ramkach wielokrotnych. Gniazda podwójne kompletne posiadają w zestawie ramkę i nie mogą być używane w ramkach wielokrotnych.

Chcąc dodatkowo zabezpieczyć gniazdo przed włożeniem do niego niewłaściwej wtyczki lub innego przedmiotu, gniazda mogą być wyposażone w przesłony torów prądowych, czyli zaślepki które uniemożliwiają włożenie innych przedmiotów niż wtyczka. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy buszujących w domu dzieciach.

Wybierając gniazda do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (np. do łazienki) należy wybierać gniazda bryzgoszczelne (hermetyczne) o stopniu ochrony IP-44. Gniazda bryzgoszczelne posiadają klapkę oraz zestaw uszczelniający, który chroni gniazdo przed dostępem wody. Gniazda bryzgoszczelne mogą być montowane w ramkach wielokrotnych np. w zestawie z łącznikami. W takiej sytuacji należy pamiętać, że do łącznika należy dokupić zestaw uszczelniający, który sprawia, że łącznik również jest zabezpieczony przed wilgocią.

Gniazda podtynkowe w seriach As, Sonata, Impresja, Kier i Akcent można zamontować w wersji natynkowej dokupując specjalne puszki naścienne (instalacyjne), również w wersji wielokrotnej.

Rodzaje gniazd elektrycznych

gniazdo pojedyncze z uziemieniemGniazdo pojedyncze z uziemieniem

Standardowe gniazdo elekt ryczne pojedyncze z bolcem uziemiającym. Najpopularniejszy rodzaj gniazda.

 
gniazdo z uziemieniem i przeslonami Gniazdo pojedyncze z uziemieniem i przesłonami torów prądowych

Gniazdo elektryczne pojedyncze z bolcem uziemiającym wyposażone w przesłony torów prądowych, które uniemożliwiają włożenie do gniazda innych przedmiotów niż wtyczka. Do zastosowania w miejscach gdzie chcemy uniemożliwić dostęp do gniazda np. dzieciom.

 
gniazdo pojedyncze bez uziemienia Gniazdo pojedyncze bez uziemienia

Gniazdo elektryczne pojedyncze bez uziemienia.

 
pojedyne z przeslonami torow pradowychGniazdo pojedyncze z przesłonami torów prądowych

Gniazdo elektryczne pojedyncze bez uziemienia wyposażone w przesłony torów prądowych, które uniemożliwiają włożenie do gniazda innych przedmiotów niż wtyczka. Do zastosowania w miejscach gdzie chcemy uniemożliwić dostęp do gniazda np. dzieciom.

 
schukoGniazdo pojedyncze z uziemieniem schuko

Gniazdo elektryczne pojedyncze z uziemieniem typu schuko, które charakteryzuje się innym umiejscowieniem uziemienia (dwa bolce z boku). Przeznaczone na rynek innych krajów m.in. Niemiec, Szwecji.

 
pojedyncze dataGniazdo pojedyncze z uziemieniem DATA

Gniazdo elektryczne pojedyncze z bolcem uziemiającym w kolorze czerwonym. Przeznaczone jest do pracy w wyodrębnionych, filtrowanych, wyposażonych w zasilacze awaryjne (UPS) sieciach zasilających urządzenia elektroniczne.

 
pojedyncze data kluczGniazdo pojedyncze z uziemieniem DATA z kluczem uprawniającym

Gniazdo elektryczne pojedyncze z bolcem uziemiającym w kolorze czerwonym. Gniazdo wtyczkowe współpracuje z każdą wtyczką wyposażoną w naklejany klucz (dołączany do gniazda), który umożliwia włożenie wtyczki do gniazda. Gniazdem DATA w kolorze czerwonym z kluczem uprawniającym kończy się specjalny obwód elektryczny, do którego podłączone mogą być tylko uprawnione urządzenia.

 
podwojne z uziemieniemGniazdo podwójne z uziemieniem

Standardowe gniazdo elektryczne podwójne z bolcem uziemiającym. Najpopularniejszy rodzaj gniazda podwójnego.

 

gniazdo z przesloanmi torow pradowychGniazdo podwójne z uziemieniem i przesłonami torów prądowych

Gniazdo elektryczne pojedyncze z bolcem uziemiającym wyposażone w przesłony torów prądowych, które uniemożliwiają włożenie do gniazda innych przedmiotów niż wtyczka. Do zastosowania w miejscach gdzie chcemy uniemożliwić dostęp do gniazda np. dzieciom.

podwojne_buGniazdo podwójne bez uziemienia

Gniazdo elektryczne podwójne bez uziemienia.

podwojne bez uziemieniaGniazdo elektryczne podwójne bez uziemienia z przesłonami torów prądowych

Gniazdo podwójne bez uziemienia wyposażone w przesłony torów prądowych, które uniemożliwiają włożenie do gniazda innych przedmiotów niż wtyczka. Do zastosowania w miejscach gdzie chcemy uniemożliwić dostęp do gniazda np. dzieciom.

podwojne schukoGniazdo podwójne z uziemieniem schuko

Gniazdo elektryczne podwójne z uziemieniem typu schuko, które charakteryzuje się innym umiejscowieniem uziemienia (dwa bolce z boku). Przeznaczone na rynek innych krajów m.in. Niemiec, Szwecji.

podwojne niezmiennoscGniazdo podwójne z funkcją niezamienności faz

Charakteryzuje się odmiennym położeniem bolca uziemiającego w stosunku do standardowych gniazd podwójnych z uziemieniem. Taki układ bolców uziemiających w gnieździe podwójnym umożliwia podanie napięcia poprzez wtyczkę z uziemieniem na odbiornik bez możliwości zamiany fazy w zaciskach wtyczki. Gniazda tego typu mają zastosowanie do zasilania urządzeń jednofazowych, które wymagają zachowania kolejności fazy L i przewodu neutralnego.

Czym się różnią gniazda z uziemieniem schuko?

pojedyncze schuko

Gniazda z uziemieniem schuko charakteryzują się innym umiejscowieniem uziemienia. Nie mają standardowego bolca uziemiającego umiejscowionego na środku gniazda tylko dwa mniejsze bolce po bokach. Przeznaczone są do użycia w krajach gdzie taki typ uziemienia jest uznawany za podstawowy m.in. w Niemczech lub Szwecji, ale nic nie stoi na przeszkodzie za używaniem ich w Polsce. Należy się jednak upewnić, że wtyczki mają odpowiedni kształt - dwa wcięcia po bokach.

Jak zamontować gniazdo?

Montaż gniazda podtynkowego

Montaż gniazda natynkowego

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.